آموزش Exchange سرور مایکروسافت

مایکروسافت اکسچنج سرور - ایمیل سرور توانمند در دنیای فناوری اطلاعات و شبکه های کامپیوتری بسیاری از مشکلات و محدودیت های سازمان ها را از بین برد. از زمانی که سازمان ها از سرویس های ارائه شده تحت شبکه جدید فناوری اطلاعات ارائه شده توسط مایکروسافت و یا دیگر شرکت ها استفاده می کنند سرعت انجام فعالیت های سازمانی و فردی و نیاز به دسترسی به منابع داده ای در شبکه بر اساس نیاز هر فرد با کنترل و نظارت برای رفع نیاز کاربران بسیار زیاد شده است. به عبارت دیگر این طور می توان گفت که فناوری اطلاعات و شبکه های کامپیوتری سه ویژگی اساسی را برای سازمان ها پدید آوردند. افزایش سرعت سرویس دهی، افزایش امنیت داده ای و همچنین کاهش بسیاری از هزینه های سخت افزاری و نرم افزاری سه قابلیت پایه ای و اساسی است که برای تمامی سرویس هایی که در دنیای فناوری اطلاعات برای شبکه سازمان ها پیاده سازی و اجرا می شود ایجاد می نماید. 

مایکروسافت اکسچنج سرور  -- ایمیل سرور توانمند در دنیای فناوری اطلاعات و شبکه های کامپیوتری

از مهم ترین سرویس هایی که در شبکه های کامپیوتری توسط واحدهای فناوری اطلاعات و کارشناسان شبکه امروزه برای سازمان ها می توانند در نظر بگیرند، مهاجرت از سیستم سنتی نامه نگاری ها  به سیستم و سرویس های جدید می باشد. سیستم ایمیل، سیستمی است که به جای استفاده از کاغذ جهت مکاتبات در داخل و بیرون سازمان ها در دنیا توسط بسیاری از غول های تکنولوژی معرفی شده است. مدیران شبکه سازمان با استفاده از سامانه ایمیل سرور می توانند سیستم ایمیل را نصب و راه اندازی کنند. سرعت و امنیت سیستم ایمیل تحت شبکه و سازمانی بسیاری از سازمان ها را به استفاده از ایمیل سرور مایکروسافت کاملاً وابسته کرد. برای برطرف کردن این مشکل مدیران شبکه در سازمان باید به دنبال ایمیل سروری باشند که بتواند سه نیاز اساسی سازمان ها یعنی، پایداری در ارسال و دریافت، امنیت داده های موجود در ایمیل و قابلیت اطمینان در استفاده آن بدون قطعی و ... را به راحتی در شبکه سازمان پیاده سازی و راه اندازی کند. 

معرفی تخصصی اکسچنج سرور مایکروسافت

سرویس ایمیل مایکروسافت اکسچنج سرور را می توان تنها ایمیل سرور سازمانی دانست که می تواند در تمامی اندازه ها از سازمان های کوچک تا سازمان های بزرگ نصب و راه اندازی گردد و قدرتمند ترین سرویس ایمیل تحت شبکه را در اختیار مصرف کنندگان خود بگذارد. با پیاده سازی DAG سرویس کلاستر و HA ایمیل سرور اکسچنج مایکروسافت در زیرساخت شبکه مبنتی بر اکسچنج سرور دیگر نباید نگران از کار افتادن یکی از سرورها بود. با استفاده از مایکروسافت Exchange Edge Transport امنیت پیام ها در زمان ارسال و دریافت ایمیل به بیرون و داخل شبکه  افزایش می یابد، از طرف دیگر امنیت شبکه داخلی نیز با جدا سازی برخی از نقش ها و انتقال آن ها در DMZ از شبکه خارجی و WAN افزایش می یابد.

معرفی تخصصی اکسچنج سرور مایکروسافت

با استفاده از ویژگی  DLP در ایمیل سرور اکسچنج سازمان ها کنترل و مدیریت بسیار زیادی بر روی ارسال و دریافت پیام ها و ایمیل ها فایل های پیوست شده در ایمیل دارند و مدیران شبکه می توانند از درز اطلاعات حساس با استفاده از تعاریف امنیتی در داخل خود کنسول ایمیل سرور جلوگیری کنند. شرکت مایکروسافت اکسچنج سرور را به گونه ای طراحی کرده که بتوان از آن به عنوان یک اتوماسیون اداری و فرایند مدیریت مراجعات استفاده کرد.

مایکروسافت اکسچنج سرور، توانا در ارائه سرویس ایمیل به صورت دور کاری

اکسچنج سرور، ایمیل سروری قدرتمند و پایدار در نسخه های 2016 و 2019 تغییرات بسیاری نسبت به نسخه های قبلی خود در راه اندازی، پیاده سازی و اجرا کرده است. تغییر زیرساخت که منجر به حذف سرویس Client Access Server Role و تبدیل آن به یک سرویس درغالب  Mailbox Server Role شد از اساسی ترین آنها بوده است. ساده سازی کنسول مدیریتی اکسچنج سرورECP و ارتباط راحت مدیر شبکه و کاربران از دیگر جهش های ایمیل سرور قدرتمند اکسچنج در نسخه های 2016 و 2019 می باشد. به عبارت دیگر این طور می توان گفت که این تغییرات به این دلیل است که مایکروسافت و تمامی شرکت های بزرگ تمام توان خود را بر روی ساختارهای ابری می گذارند تا بتوانند در آینده نزدیک به صورت کامل به بستر کلاد مهاجرت کنند. مایکروسافت هم در این راستا قصد دارد تا زیرساخت اکسچنج سرور را هرچه بیشتر شبیه به آفیس آنلاین یا همان آفیس ۳۶۵ کند تا بتوان از قابلیت دور کاری به صورت آنلاین و بدون هیچ گونه وقفه در هر مکان و زمانی استفاده نمود.

آمادگی برای مهاجرت به زیرساخت CLOUD در ایمیل سرور اکسچنج 

امروزه بسیاری از شرکت های بزرگ تولید کننده نرم افزار چون مایکروسافت، Vmware و سیتریکس و ...  تمرکز خود را بر روی ساختار ابری و کلاد به صورت خصوصی و پابلیک قرار داده اند. سازمان ها نیز آرام آرام شبکه خود را به زیرساخت های Cloud تغییر داده  و استفاده از Public Cloud و یا حتی Hybrid Cloud در بستر شبکه ها و دیتا سنتر ها افزایش یافته و پیاده سازی و طراحی می گردد. اما هنوز بسیاری از سازمان ها استفاده از Private Cloud را به Public Cloud ترجیح می دهند و نمیتوانند ریسک کنند تا تمام داده های خود را در بستر شیکه های عمومی قرار دهند. به همین دلیل مایکروسافت برای آن دسته از کاربرانی که هنوز به استفاده از Private Clod مشغول هستند و زیر ساخت شبکه را در داخل دیتا سنتر سازمان خود قرار داده اند نسخه های جدید قابلییت های ایمیل خود را در اکسچنج سرور ارائه داده است.

آمادگی برای مهاجرت به زیرساخت CLOUDدر اکسچنج سرور


مزایای استفاده از ایمیل سرور اکسچنج مایکروسافت

استفاده از تمامی سرویس های شبکه به صورت دور کاری

انجام کارها و وظایف سازمانی کاربران تنها با استفاده از ایمیل از راه دور

پیاده سازی سامانه دور کاری ایمیل سرور اکسچنج

صرفه جویی در هزینه: کاهش هزینه ناشی از خرید کاغذ، بایگانی و جست و جو

صرفه جویی در زمان

ارسال و دریافت نامه‌ ها، درخواست ملاقات، درخواست استفاده از تجهیزات

تعریف قوانین کنترلی و سطوح دسترسی کاربران به منابع ایمیلی

گروه بندی کارکنان و اعمال مدیریت بر روی ارسال و دریافت آنها به صورت گروهی

اعمال فیلترینگ جهت ارسال و دریافت ایمیل

امکان ارسال نمونه نامه به مدیر هر فرد یا بخش بدون اطلاع آنها جهت کنترل ارسال و دریافت و دریافت تایید

امکان استفاده آفلاین در صورت قطع بودن اینترنت و برقراری ارتباط داخلی بین کارکنان بدون وابستگی به اینترنت

اعمال محدودیت حجمی یا تعدادی جهت ارسال ایمیل در Attachment

 امکان دریافت فکس برروی ایمیل

تهیه بایگانی و آرشیو از ایمیل‌های موجود به صورت خودکار در سروری جداگانه

ثبت زمان و تاریخ ارسال، دریافت، مشاهده و پاسخ هر ایمیل در سیستم و مانیتور کردن تمامی ایمیل ها

امکان ارتباط با ایمیل‌های محیط اینترنت مانند یاهو، جیمیل، اَوتلوک و … و حتی درصورت ثبت دامین امکان ارائه سرویس ایمیل برروی نام دامنه سازمان و خصوصی سازی ایمیل سازمانی

امکان ایجاد پوشه برای اشتراک گذاری فایل برروی بستر ایمیل سرور و دسته بندی ایمیل ها

هماهنگی با کاربر ویندوزی و اکتیو در صورت استفاده از Exchange Serverو ایمیل کلاینت هایی نظیر Outlook Client

برنامه ریزی و رزرو ملاقات و جلسات، سرویس Calenter , Task

امکان استفاده از موبایل جهت کنترل ایمیل‌ها mobility

امنیت در مقابل هرزنامه ها و ویروس ها Viruses & Spams

بازدهی کار گروهی و کارایی دورکاری در زمان های بحرانی

سامانه استخدام کامپیوتر جابز کاریابی تخصصی و آنلاین ویژه مشاغل علوم مختلف کامپیوتری، مهندسان شبکه، کارشناسان آی تی IT، برنامه نویسان و طراحان گرافیست می باشد. 
سامانه استخدام کامپیوتر جابز کاریابی تخصصی و آنلاین مشاغل علوم کامپیوتری، مهندسان شبکه، کارشناسان آی تی IT، برنامه نویسان و طراحان گرافیست و ... می باشد.