مشاوره سرویس ها و راهکارهای مایکروسافت


با دروود خدمت کارشناسان محترم و متخصص در امور ایمیل سرور
در مورد مباحث مرتبط با اسپم Email Spam و Ip Block بلاک شدن آی پی ولید و پابلیک سازمان مان که یک شرکت خصوصی است سوالی داشتم.
چند وقت درگیر یک مشکل بزرگ در ارسال و دریافت ایمیل در شرکت هستیم و اون هم این هست که ما یک سرور اختصاصی داریم با یک آی پی مشخص، اپلیکیشنی به صورت اختصاصی نوشتیم که برای قسمت Validate کاربر ها به اونها برای تایید ایمیل یک ایمیل ارسال میشود حالا مشکل اینجاست که آیپی ما در Mxtool بلاک بود توسط چند سرویس دهنده و پس از اینکه درخواست دادیم از بلاک دراومد ولی پس از یک روز حتی ایمیلی هم ارسال نمیکنیم چون سیستم در حال تست هست و کاربری نداره که ایمیلی ارسال کنه، آیپی ما دوباره بلاک میشه! ‌

ادامه ماجرای مشکل بزرگ اسپم و بلاک شدن IP ایمیل سرور سازمان با آی پی ولید پابلیک
درخواست زدیم به پشتیبانی سرور و اونها دوباره درخواست رفع بلاک دادن و رفع بلاک شد ولی باز دوباره آیپی بلاک شده و ایمیل هایی که به آدرس های جی میل Gmail و یاهو Yahoo میره همچنان داخل پوشه spam میره. پشتیبانی سرور میگه شما سیستمتون بد افزار داره در صورتی که ما خودمون میدونیم اینطور نیست چون از صفر تا صد رو خودمون نوشتیم. لطفا اگر میشه دوستان راهنمایی کنند که چه کار میشه کرد؟

پاسخ به پرسش مشکل ایمیل سرور در گروه تلگرامی سوال جواب آنلاین کارشناسان آی تی و شبکه کامپیوتری
ما این مورد رو روی سرور اکسچنج Exchange Server مایکروسافت دیدیم که یک یوزری وجود داشت و مرتب به دامین های معروف ایمیل می فرستاد و باعث میشد آی پی ها بلاک بشن. از طریق لاگ های ایمیل سرور اکسچنح متوجه این قضیه شدند. حالا ما سیستم شما رو نمی‌دونم آیا میشه لاگ هاش رو خوند؟

نه واقعا نمیشه Log Email را روی سرور میل خوند چون سرور مجازی هست.
خب نرم افزار ارسال ایمیلتون هیچ لاگی نمیندازه؟ مهندس جان یک سری پروتکل امنیتی ایمیل رو فعال کنید مثل spf رکورد و  dmarc و فیلتر بزارید برای ارسال ایمیل های ارسالی و دریافتی تان.
احتمال داره این مشکل از آنجا باشد که شما همون نرم افزار MailEnable رو که نصب کردید پورت SMTP رو روش بدون Authentication باز کردید. بنابراین یک سری ربات IPشما رو پیدا می کنن و شروع می کنن به ارسال SPAM. به همین دلیل میرید توی Black List

اینو تو چند تا مقاله دیدم ولی روی تنظیمات ایمیلم نتونستم احراز حویت با نام کاربری و پسورد ارسال کننده میل کلاینت را تنظیم کنم چطور این کارو انجام باید داد؟

Spf و dmarc دوتا رکورد dns هستند که روی هاستی Host که ایمیل ازش میفرستید قابل پیاده سازی است. رکورد پی تی آر PTR Record هم در اسپم شدن ایمیل ها با میل سرورهای خارجی نظیر یاهو و جیمیل Yahoo &  Gmail بی تاثیر نیست.

من الان نصب ندارم. باید توی منوهاش بگردید و پیدا کنید. یک کار دیگه هم که می تونید بکنید این هست که Firewall ویندوز رو فعال کنید و از سورس همه IP ها به سمت Server پورت 25 رو مسدود کنید و فقط از Server خودتون به بیرون باز باشد.

اینم خیلی عالیه قبلا سایت مایکروساف میرفتید اطلاعات میگرفت بهتون spf  رو میداد البته برای حصول اطمینان اول رکوردهای ptr یا reverse dns را نیز ایجاد کنید در هاست دامین Domain ای که خریداری کرده اید.

انجام تنظیمات ptr و reverse DNS و SPF و Dkim و ... برای اینه که ایمیلها به مقصد برسند و داخل Spam Folder نروند اما دوستمون گفتند که IP ایشون میره توی Black List. این یعنی از IP ایشون داره

Spam ارسال میشود. دلیل اصلی ارسال Spam هم غالبا اینه که یا ایشون سیستمشون ویروسی شده و یا همونطور که اشاره کردم SMTP Server بدون Authentication فعال شده و خوش بحال Spammer ها شده!

نه الزاما، مخصوصا reverse اصلا ربطی به مقصد رسیدن ایمیل ندارد. یکی از عوامل شناسایی اینکه شما اسپمر نیستید اینه که فرستنده ایمیل هم به خود شما اشاره کنه که اگر نکند یکی از نشانه های اسپمر بودن هست و در اینترنت ip شمارو اعلام میکنند واسه بلاک

بله همینطوره که شما میفرمایید اینکه روی smtp حتما authentication انجام بشه تا open relay نشه ولی رکورد های ذکر شده برای تشخیص شما به عنوان یک میل معتبره و وجود اونا یعنی شما spammer نیستید.

سامانه استخدام کامپیوتر جابز کاریابی تخصصی و آنلاین ویژه مشاغل علوم مختلف کامپیوتری، مهندسان شبکه، کارشناسان آی تی IT، برنامه نویسان و طراحان گرافیست می باشد. 
سامانه استخدام کامپیوتر جابز کاریابی تخصصی و آنلاین مشاغل علوم کامپیوتری، مهندسان شبکه، کارشناسان آی تی IT، برنامه نویسان و طراحان گرافیست و ... می باشد.